I. panel dyskusyjny
20.09.18, godz. 11:00

I. MUZYKA GRA.
Tradycje muzyczne a współczesne kanony kulturowe

 

Muzyka tradycyjna, której podłoże stanowi w głównej mierze historia oparta o tradycje kultur miejscowych, jest szerokim i wielonurtowym zagadnieniem. Obserwując współczesne zainteresowanie folklorem i tradycją, można zauważyć coraz większą tendencję do ich przemian w profesjonalną sztukę. Liczne festiwale i koncerty sprawiają, że amatorscy artyści tradycyjni stają się profesjonalistami, a sama muzyka produktem domagającym się swojej promocji, chociażby regionalnej. Skłania to do przemyśleń, jak jest ona odbierana w obecnej rzeczywistości oraz jak zainteresować nią społeczeństwo i pozyskać nowych odbiorców w dobie obecnych kanonów kulturowych.

Angaże w nagrania i projekty czynią folklor ogólnodostępnym, dlatego podstawowe tradycje nie są już elementem wyłącznym dla określonej społeczności, nie są poddawane naturalnym przetworzeniom. Kwestie z tym związane prowokują do głębszych refleksji: na ile muzyka tradycyjna zachowała swoją postać i czym w ogóle jest ona dzisiaj?

Podczas panelu zastanowimy się, jak czerpać inspiracje ze źródeł, a jednocześnie tworzyć muzykę, która nie powielałaby znanych schematów i stereotypów. Jak zachować równowagę pomiędzy kultywowaniem tradycji w stanie nienaruszonym a jej upowszechnianiem. Jak edukować odbiorców i nowe pokolenia tak, aby mogli stać się bardziej świadomymi uczestnikami kultury. A w efekcie, jak cieszyć się tym, że możemy współtworzyć, a jednocześnie być częścią wspólnej, choć bardzo różnorodnej tradycji muzycznej.

 

Moderator:

Piotr Piszczatowski, pomysłodawca i kurator Targowiska Instrumentów przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, członek Janusz Prusinowski Kompania i Koordynator Pracowni Muzyki Tradycyjnej przy Instytucie Muzyki i Tańca w Warszawie.

 

Uczestnicy panelu:

– Ewa Grochowska – skrzypaczka, śpiewaczka i badaczka technik wykonawczych i stylów śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, związana m.in. z Kapelą „Tęgie Chłopy”, Boygn Trio i zespołem Warszawa Wschodnia

– Joszko Broda – kompozytor i multiinstrumentalista

– Jerzy Bawoł – akordeonista, członek zespołu Kroke.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać