II. panel dyskusyjny
20.09.18, godz. 11:00

II. WZORNICTWO LUDOWE – DOBRO NARODOWE

 

Ostatnie lata charakteryzuje wzrost zainteresowania kulturą wizualną w Polsce, szczególnie w jej wymiarze użytkowym, czego przykładem jest szereg cenionych publikacji książkowych, takich jak „Dom polski. Meblościanka z pikasami” Małgorzaty Czyńskiej (2017), „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” Olgi Drendy (2016). Jednocześnie cykliczne działania realizowane z powodzeniem w kraju, jak np. „Patterns of Europe” (2014-2018), czy też „Polska Design”, flagowy, międzynarodowy program operacyjny Instytutu Adama Mickiewicza, dobitnie pokazują, że wzornictwo, w tym jego odmiana ludowa, stanowi istotny element zarówno tożsamości narodowej, jak i polityki kulturalnej oraz codzienności gospodarczej. Nowoczesne wzornictwo ludowe to kreatywność z poszanowaniem tradycji, to oparte na doświadczeniach pokoleń spojrzenie w przyszłość, które jest nośnikiem wartości, w tym także tych wymiernych ekonomicznie.

Panel, do którego zaprosiliśmy praktyków reprezentujących różne środowiska (prasa internetowa, instytucja kultury, studio projektowe, uczelnia wyższa) aktywnie biorące udział w rozwoju współczesnej branży projektowej, będzie okazją nie tylko do prezentacji własnych dokonań, do wymiany poglądów, ale również sposobnością do definicji dobrych praktyk.

 

Moderator:

Michał Bachowski – z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, PROFIm czy Zelmer. W latach 2012-2018 w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5 (fpiec.pl), gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego. W lipcu 2018 r. zadebiutował w roli kuratora wystawy „Empatia, teraz!”, która po raz pierwszy odbyła się w ramach Gdynia Design Days 2018.

 

Uczestnicy panelu:

– Anna Grunwald (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

– Dr Ewa Klekot (Poznańska School of Form / Uniwersytet SWPS)

– Olga Milczyńska (School of Form / Uniwersytet SWPS / August Design Studio)

– Monika Michaluk (Projekt „Etnogadki” / Strzecha Design)

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać